Mænd i alle aldre og størrelser, er velkomne når MLI gymnastik & fitness hver torsdag aften afholder mandeyoga, i den gamle gymnastiksal på Melby skole.  

 

 

 

 

Alle mænd kan deltage i yogatimen (Foto: Josephine Iversen)

Af: Josephine Iversen, DGI Nordsjælland

En nysgerrig tanke gjorde at yogainstruktør, Linda Van Hauen, sidste år besluttede sig for at oprette et yogahold, udelukkende for mænd. Det er blevet en succes, og i dag er gymnastiksalen i Melby fuldt op, når yogaholdet for mænd starter deres træning om torsdagen kl. 19.15.

Lokal omtale skaber succes

Når man snakker med holdet har alle deltagere dyrket forskellige sportsgrene hele livet, men de fleste havde aldrig prøvet yoga, før de troppede op i Melby. Linda Van Hauen startede holdet op sidste efterår, og efter en blød opstart, kom flere til. ”Halsnæs i bevægelse” sidste år, hjalp til at flere mænd fik øjnene op for yoga. Her kunne mænd komme forbi og prøve yoga. 10 mødte op, og 5 fortsatte efterfølgende på holdet.

”Jeg fandt hurtigt ud af at der var primus motorer på holdet, som hjalp med at få budskabet ud i lokalsamfundet, ” siger instruktør Linda Van Hauen.

Det var, og er, især den mundtlige omtale, som har været med til at skabe det yogahold, som der er i dag. Det mandlige fællesskab skaber værdi og gør at mændene føler sig velkomne.

”Det er en succes fordi alle er så åbne omkring holdet her i lokalområdet, så det er blevet et samtaleemne, og det er okay for os mænd at gå til yoga!” siger Arne Krogh på 67 år.

For Arne var det dog ikke let at møde op til yoga, hans syntes lidt at det var en blød sportsgren, som var for kvinder. Alligevel blev han ved med at høre om en ven, eller en bekendt, som havde prøvet yogaholdet. Sidste år besluttede han sig for at tage med sin ven for at prøve holdet, og han har været her hver torsdag, lige siden.

Yoga hjælper med at forebygge skader

”Jeg kan godt forstå at folk vælger yoga i deres liv, det giver godt velvære, og man kan mærke det mens man er i gang, men især også når man går hjem fra timen. Man får det godt af det, ” siger Arne Krogh.

Arne er dog ikke den eneste, som føler at hans krop har fået det bedre efter at han startede til yoga. Torben Rydahl Sørensen på 55 år har altid været aktiv, men døjet med ben skader, som følge af hans fodboldtræning.

”Yoga er godt for mine ben, jeg har haft en del skader i forbindelse med min fodboldtræning, men efter jeg startede med yoga, har jeg ikke haft én eneste skade, ” siger Torben Rydahl Sørensen.

Mændene har især oplevet mindre skader efter de startede til yoga (Foto: Josephine Iversen)

Alle mænd er velkomne i MLI gymnastik & Fitness

Hvis man spørger instruktør Linda Van Hauen hvad der er specielt ved netop mandeyoga, og hvorfor hun tror det er en succes, så er svaret klart:

”Mændene hygger sig sammen, de har et fællesskab, men de er også seriøse, og efter første træning mærker de en anderledes fornemmelse i kroppen. Hvis de har rygproblemer eller problemer fra fodbold, så føler de en forbedring i kroppen, og så kommer de igen.”

Yoga for mænd i MLI Gymnastik & Fitness træner på torsdage kl. 19.15-20.15, og alle mænd er velkomne, uanset form, alder, og niveau.